Listopad v okrasné zahradě

0
173

Růže
Před příchodem zimy musíme zabezpečit růže tak, aby je nepoškodili zimní mrazy. Keřové růže bychom měli obrýt, ke kořenům přihrnou zeminu a přikrýt je chvojím. U stromkových růží nejprve stáhneme korunu motouzem, pak jí opatrně ohneme, zahrneme zeminou a zakryjeme chvojím. Koruny starších rostlin, které bychom mohli ohnutím zlomit, zkrátíme a obalíme několika vrstvami netkané textilie, a to včetně kmínku.

Listovka
Shrabané listí z okrasné zahrady můžeme využít na výrobu listovky. Staří zahradníci ji přímo zbožňovali. Hodí se jako substrát pro výsev a v různých směsích k pěstování citlivých rostlin. Je také pravdivé rčení, že z fůry listí je kolečko listovky. Výroba je jednoduchá. Stačí si vytvořit kompostér z tyčí a pletiva, aby nám vítr listí znovu nenavál na zahradu. Do něj napěchujeme listí a o ostatní se již postará přirozený proces tlení listové hmoty. Za dva roky máme listovku hotovou.

Rychlené konvalinky
Rostlinám konvalinek na záhoně zežloutly a uschly listy. Ukončily vegetaci, nyní je můžeme vyrýt a přirychlit na Vánoce. Vhodné jsou však pouze zahradní kultivary, lesní konvalinka se nedá s úspěchem přirychlit. Jednotlivé oddenky od sebe oddělíme, jsou totiž vzájemně srostlé. Vybereme ty, která mají pupen s květním zárodkem. takové pupeny jsou jednak největší, nemají pravidelný kuželovitý tvar a mají na krčku tři a více jizev po odpadlých listech. Pohmatem v pupenu nasadíme v předjaří opět na záhon. Puky vážeme do svazečků a založíme do rašeliny na bezmrazém místě. Vyrychlení konvalinek trvá přibližně tři týdny, záleží použitých teplotách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno