Astronauti mohou mít problémy s viděním kvůli tekutině v mozku

0
33

Cesta do vesmíru změní váš mozek. Astronauti, kteří strávili měsíce v mikrogravitaci, mají více tekutin v mozku, což může ovlivnit jejich vidění i po návratu domů.

Na Zemi přitahuje gravitace všechny vaše tělesné tekutiny směrem k nohám. Ve vesmíru to tak není. Jakmile vstoupíte do mikrogravitace, proudí tělesné tekutiny do horní části těla, říká Angelique Van Ombergenová z Antverpské univerzity v Belgii. „To je důvod, proč, když vidíte obrázky kosmonautů na vesmírné stanici, vypadají, že mají opuchlou hlavu.“

Van Ombergen a její kolegové skenovali mozky 11 ruských kosmonautů před a po odchodu do vesmíru, aby určili účinky mikrogravitace na mozkové komory – komory, které drží mozkomíšní mok.Zjistili, že když se kosmonauti vrátili domů, objem jejich komor se zvýšil v průměru o více než 11%, aby se přizpůsobila extra tekutině proudící do jejich hlav v mikrogravitaci. Dokonce o sedm měsíců později, komory byly více než 6% větší než předtím kosmonauti opustili.

Zatím není jasné, jaké účinky to může mít na funkci mozku. Tým zjistil korelaci mezi objemem jedné ze čtyř komor a ztrátou ostrosti zraku, ale nebyl dostatečně silný, aby byl jistý, že nafouknutá komora skutečně způsobuje změny vidění, které jsou pro astronauty běžnou stížností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno